Ne menekülj a kritikától!
Szakmai partner
Barabás Csaba Heinz (tulajdonos, Mariska étterem)
A vélemény szabad, mindig kéznél van és egyre kevesebben félnek használni. A jórészt egyoldalú online véleményezési lehetőség kinyitotta az emberi lélek pandora szelencéjét, és muszáj jól reagálni még az érzelemvezérelt, akár megalapozatlan kommentekre is. De vajon működik még a behízelgően udvarias elnézést kérés és öninkvizíció, vagy lassen el kell hogy fogjunk, hogy a vendégnek sincs mindig igaza? Barabás Csaba Heinz tíz hasznos tippet ad a vendégvélemények és kezeléséhez és megválaszolja az örök kérdést is.
01
Van, hogy a vendégnek nincs igaza.
Sőt az is előfordulhat, hogy nem mond igazat. Ezt nyilván nem hirdetjük, de ettől még tény, és ez a tudás sok nyugalmas percet biztosít a kommentekkel folytatott küzdelemben.
02
Persze azért nem hazudtolhatjuk meg.
Alapszabály, hogy direktben nem hazudtolunk meg senkit – egyszerűen nincs az a komment, ami indokolná más ilyen jellegű megalázását.
03
Kivéve, ha mégis.
Azt viszont nem hagyhatjuk annyiban, ha valaki állításával üzleti vagy reputációs kockázatot okoz és/vagy személyt sért meg. Ilyenkor olyan elegáns, mértékletes választ érdemes adni, ami segít erkölcsileg is felülemelkedni. Ezek megfogalmazására érdemes egy napot ráaludni.
04
Nem mindenért te vagy a hibás.
Nem kell sietve elnézést kérni olyan észrevételért, ami vélt vagy kitalált, esetleg „egyéni szocproblem”. Az egyének motivációi kiismerhetetlenek, nincs sem idő, sem energia feltárni, hogy mi a valós probléma az alaptalan kommentek mögött. El kell engedni, sem visszakérdezni, sem magyarázatokat gyártani, sem elnézést kérni nem szükséges. A meccs ugyanis állása nem fog változni, csak az lesz a kérdés, hogy 1:0 vagy 3:0 oda.
05
Mégis van, amikor muszáj.
Ha viszont tényleg hibáztunk, mindig kérjünk elnézést. Akár magyarázattal is, de mindig magyarázkodás nélkül. A hibát el kell ismerni, biztosítani kell a vendéget, hogy tudjuk miről beszél és felismertük a problémát, tudjuk hogyan kell megoldani. A hiba amúgy jó: ő a barátunk, tükrünk.
06
Ér letiltani.
A fake profilok mögül negatív értékelést dobálók és beszólogatók bannolása megengedett és törvényszerű. Amennyiben erre a felületen nincs mód, a legjobb megoldás az arányos és azonos stílusú válasz. A „megdobnak kővel, dobd vissza kenyérrel” 2000 éve lehet működött, de ma már azt mutatja, hogy felkészületlen vagy és a boomer nemzedékhez tartozol.
07
Az érdemi visszajelzés kincs.
A vendégtől érkező visszajelzések mindössze kb 1%-a érdemi kritika, abban az értelemben, hogy valós és hasznos visszajelzés, akár pozitív akár negatív tartalmú. Egyébként mindegy, milyen tartalma van, ígyis-úgyis ez a legnagyobb érték.
08
A kritika a legjobb barátunk.
A kritika ugyanis előjeltől függetlenül influens, és felhasználva a tartalomszolgáltatók algoritmusait, ebből lehet a legnagyobb elérést (hírt) biztosítani. Tehát aki kritikát fogalmaz meg, az a legjobb barátunk, neki jár a hatalmas köszi és legközelebb az ingyen pohár bor.
09
A negatív kritika igazából pozitív dolog.
A negatív kritika különösen értékes, mert aki tud jó negatív kritikát írni, az tud majd jót is. Nehéz befogadni, de ahogy Mary Poppins is megmondta: „egy kanál cukorral a gyógyszer is leszalad”.
10
Van élet a komment után.
Végül ha más nem megy, csináld azt, mint nagyon sokan, akik jól alszanak és mégis megoldódik minden. Ne foglalkozz vele. Don’t panic: van élet a kommentelőkön túl.